KADIN GİRİŞİMCİLERİ
DESTEKLEMEK NEDEN ÖNEMLİDİR ?

Kadın girişimciliğinin desteklenmesi ve başarılı bir şekilde hayata geçirilmesi, kalkınmada kritik başarı faktörü olarak değerlendirilebilir.

TİKAD, Kadın Yatırımcı Fonu’nu hayata geçirmeden önce Türkiye’deki kadın girişimci ekosisteminin temel zaaflarını ve eksikliklerini tespit etmek için bir araştırma yaptırdı. Araştırma sonuçları kadın girişimcilerin sadece sosyal ve kültürel sebeplerle değil, somut finansal ve profesyonel teknik eksiklikler nedeniyle de büyümekte ve performans artırmakta zorlandıklarını gösteriyor.

TİKAD YATIRIM A.Ş.
KURULUŞ FELSEFESİ

Ülkemizin kalkınmasına katkı yapmak ve vizyonumuzda önemle vurguladığımız “Türkiye’nin sosyal ve ekonomik gelişimine katkıda bulunmak” ilkemizin gereği olarak,“Kalkınmada Kadın Gücü”nü ortaya çıkarmak için TİKAD YATIRIM A.Ş. kuruldu.“Kadından kadına” ağını hayata geçirerek psikolojik engellerin ve sosyo-kültürel davranış kalıplarının dışında bir ekosistem yaratma hedefiyle yola çıktı.

“Kadınların Türkiye üretim ekonomisi içindeki hacimlerinin
büyütülmesi en önemli hedefimizdir.

İşletmesini kurmuş, belli bir aşamaya getirmiş ve büyüme konusunda tıkanmış girişimci kadınlar için bir kaldıraç etkisi yaratmayı ve kadınların Türkiye üretim ekonomisi içindeki hacimlerinin büyütülmesini hedefliyor. Kadın girişimciler büyük emeklerle kurdukları işletmelerini büyütebilmek için finansman bulma konusunda erkeklerden çok daha çekingen davranıyorlar ve para konusunda konuşmak sosyo-kültürel olarak kadın girişimcilerin en fazla sorun yaşadığı alan.

TİKAD YATIRIM A.Ş., ülkemizin yarı nüfusunu oluşturan kadınların, ekonomik refahtan hak ettikleri payı almaları ve ülke ekonomisinin yeni dinamosu haline gelebilmeleri için bu tür girişimlerin öncüsü ve teşvik edicisi rolünü üstleniyor.
Hedef; 2023’te kadınların Türkiye ekonomisine yaptıkları katkının 250 milyar dolara ulaşması. TİKAD YATIRIM A.Ş. iş kadınlarının rekabet yerine işbirliğine özendirildiği bu yeni proje ile alanında bir ilk niteliği taşıyacak ve kadın girişimci ekosistemine yeni bir soluk getirecek.

Araştırma sonuçları kadın girişimciler için mevcut kaynaklar ötesinde büyük düşünme ve iddialı bir vizyonu ortaya koymanın aşılması gereken en önemli unsur olduğuna inanıyor. TİKAD YATIRIM A.Ş., girişimcilere finansal destek sunmanın yanında, işlerini doğru bir şekilde büyütmelerine katkı sağlayacak stratejiler geliştirmeyi hedefliyor.

Yatırım danışmanılığı, yeni iş bağlantıları ve profesyonel gelişim için kadın girişimcilerle elele vererek yeni vizyon ve hedefler oluşturulması sağlanacak.